Ideeënmarkt 2025
Op 15 oktober 2025 was de 3e Nieuwegeinse ideeënmarkt! Enthousiaste Nieuwegeiners kwamen met in totaal 6 ideeën om onze mooie stad verder te verbeteren. Het thema van deze markt was dit jaar Ontmoeting & Verbondenheid.
Daarmee was de raad dit jaar op zoek naar ideeën waarmee mensen meer contact met elkaar krijgen, bijvoorbeeld tussen generaties, buurten of gemeenschappen. Hoe kunnen we bijdragen aan meer onderlinge betrokkenheid, begrip en een gevoel van ‘thuis’ in de stad?
De ideeën
Er werden 16 ideeën ingediend. Een aantal ideeën viel af, om verschillende redenen. Zo was er een voorstel om een speeltuin in Vreeswijk aan te pakken, maar vanwege geplande werkzaamheden in de buurt kan dit voorlopig niet. Een idee om een inclusieve speeltuin aan te leggen, bleek niet in het budget te passen. Bij een ander idee bleek er een commercieel belang bij de indiener, wat botst met de spelregels van de ideeënmarkt.
Uiteindelijk werden de volgende 6 ideeën gepresenteerd tijdens de markt op 15 oktober:
De Historische Kring Nieuwegein komt met het idee om een digitale tafel te plaatsen in het Stadshuis. Op deze interactieve tafel kun je tot in detail informatie opzoeken én toevoegen over de geschiedenis van Nieuwegein.
De indieners willen een wijkfestival organiseren, voor meer sociale samenhang in Hoog-Zandveld. Het festival moet draaien om muziek, eten, drinken en sociale activiteiten. En het moet toegankelijk en interessant zijn voor alle inwoners van Nieuwegein.
Nu je vanaf 2026 geen vuurwerk meer mag afsteken, willen de indieners dat de gemeente iets leuks regelt. Zo kunnen Nieuwegeiners samen alsnog een gezellige avond beleven. Het idee is een lichtshow met drones.
In Fokkesteeg ligt een huizenblok met in het midden een veldje, tussen de Graaf Dudosingel en de Graaf Rupertlaan. Het idee is dat dit veldje een speeltuin wordt. Zo willen de indieners zorgen voor meer contact tussen de buurtbewoners, van wie er veel jonge (klein)kinderen hebben.
Het mes snijdt bij dit idee volgens de indiener aan 2 kanten. Met een maandelijks portret in Het Kontakt en een jaarlijkse lunch voor vrijwilligers toont de gemeente haar waardering voor vrijwilligers. Door het belang én het plezier van vrijwilligerswerk te benadrukken, kunnen er ook weer nieuwe enthousiastelingen gevonden worden.
Het plein aan de Kromme Rijnwerf is kaal en versteend. Volgens de buurt kan dat beter. Nu waren er bij de gemeente ook al plannen om dit gebied aan te pakken, maar dankzij het idee gaan gemeente en indieners in gesprek om er samen mee aan de slag te gaan. Hiervoor zijn er verschillende ideeën: een kruidentuin, een zithoek en fonteintjes. Welke het wordt, hangt af van voorkeur, kosten en haalbaarheid.
Dat deze ideeën zijn gepresenteerd tijdens de ideeënmarkt, wil niet zeggen dat ze allemaal aangenomen worden. Hoe de besluitvorming verder verloopt, leest u in onderstaand schema (vanaf punt 4).
Ideeënmarkt: hoe werkt het?
- Indienen
-
Bedenkers van ideeën konden tot eind september een idee indienen via deze website.
- Uitwerken
-
Indieners vormden daarna een team met een raadslid en een ambtenaar om het idee verder te ontwikkelen, aan te scherpen of, waar nodig, aan te passen.
- Ideeënmarkt
-
Tijdens de ideeënmarkt op 15 oktober werden 6 ideeën gepresenteerd aan onze raadsleden en ander geïnteresseerd publiek.
- Voorkeur ideeën
-
De werkgroep (raadsleden die de ideeënmarkt georganiseerd hebben) bepaalt nu welke ideeën ze interessant en haalbaar vindt. De leden van de werkgroep maken een voorstel om deze ideeën over te nemen.
- De raad beslist
-
De raad bespreekt het voorstel van de werkgroep en stemde op 27 november over de ideeën.
- Opdracht aan het college
-
Met dit besluit gaf de raad aan het college (burgemeester en wethouders) de opdracht om de gekozen ideeën uit te voeren.
- Uitvoering
-
De gekozen ideeën worden uitgevoerd. Indieners worden op de hoogte gehouden van de voortgang.
Meer informatie
Bij alle stappen staat de gemeenteraad klaar om u te helpen.
Wilt u meer informatie over hoe de gemeente werkt? Weten wat een motie precies is of hoe een raadsvergadering verloopt? Mail dan gerust naar griffie@nieuwegein.nl(Verwijst naar een e-mailadres).