Eerder netcapaciteit aanvragen voor woningbouw en scholen

Door het volle stroomnet is er sinds 1 juli 2026 een wachtlijst voor verzwaringen en nieuwe aansluitingen. De gemeente kan projecten voor woningbouw en scholen al eerder in het planproces aanmelden bij netbeheerder Stedin voor netcapaciteit, via het proces Eerder aanvragen(Verwijst naar een externe website). Wij beoordelen of uw project hiervoor in aanmerking komt en dienen de aanvraag in bij Stedin.

Bouwt u in de komende 10 jaar 1 of meerdere woningen of een school in Nieuwegein? Meld uw project dan uiterlijk 28 augustus 2026 aan bij de gemeente.

Nodig bij uw aanmelding:

  • Polygoonbestand van het projectgebied (kaart waarbij de projectgrenzen duidelijk te zien zijn).
  • Het aantal woningen per type.
  • Planning: start bouw en oplevering.
  • Gegevens over de benodigde aansluitingen.
  • Gegevens over eventuele kleinschalige onlosmakelijk verbonden activiteiten (KOVA), zoals voorzieningen in een plint.
  • De warmtevoorziening op planniveau.
  • Documenten die nodig zijn voor het aanvragen van prioriteit, als u die al heeft. U kunt later zelf ook nog prioriteit aanvragen.
Direct aanmelden (Verwijst naar een externe website)

Maakt uw project onderdeel uit van een gebiedsontwikkeling van de gemeente? Neem dan contact op met uw contactpersoon bij de gemeente en overleg wie het aanmeldformulier invult.

Waarom eerder netcapaciteit aanvragen?

Door eerder aan te vragen ontstaat meer duidelijkheid:

  • U weet eerder of er ruimte is op het stroomnet voor een project.
  • U kunt plannen beter afstemmen op beschikbare capaciteit.
  • U verkleint onzekerheid in de ontwikkeling van het project.

Maar let op: eerder aanvragen geeft geen garantie op ruimte op het stroomnet.

Welke projecten kan ik aanmelden?

U kunt projecten voor woningen en scholen aanmelden die binnen 10 jaar worden uitgevoerd. Bijvoorbeeld:

  • Nieuwbouw.
  • Sloop en nieuwbouw.
  • Transformatie van bestaande gebouwen naar woningen.
  • Uitbreiding van een bestaand gebouw met extra woningen.

Deze projecten komen niet in aanmerking

Deze regeling geldt niet voor:

  • Verduurzaming van bestaande woningen.
  • Uitbreiding van het elektriciteitsverbruik zonder extra woningen.
  • Aanvragen voor een laadpaal of andere plannen die niet met woningbouw of scholen te maken hebben.

Wanneer aanmelden?

U moet uw project uiterlijk vrijdag 28 augustus 2026 aanmelden via het online formulier(Verwijst naar een externe website).

Prioriteit aanvragen (niet verplicht)

De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft een landelijke prioriteringskader(Verwijst naar een externe website) opgesteld. Projecten met een maatschappelijk belang komen daarbij hoger op de wachtlijst voor een aansluiting. Komt uw project hiervoor in aanmerking? Dan kunt u gelijk ook de nodige documenten meesturen in het aanmeldformulier.

Controleer welke documenten u nodig heeft(Verwijst naar een externe website)

Kunt u deze documenten nog niet meesturen? Dan kunt u later zelf nog prioriteit aanvragen bij Stedin.

Na uw aanmelding

Heeft u uw project op tijd aangemeld? Dan kijken we of we uw project eerder kunnen aanmelden bij Stedin. Ook bepalen we op basis van onze beleidsregels(Verwijst naar een externe website) in welke volgorde we de projecten bij Stedin indienen. Deze volgordelijst wordt op donderdag 10 september 2026 gepubliceerd op de pagina Collegebesluiten. U krijgt de lijst ook toegestuurd.

Vanaf 1 oktober 2026 gaan we de projecten op onze volgordelijst indienen bij Stedin. Stedin maakt daarna een wachtlijst van de aanmeldingen van alle gemeentes in de regio. We weten nog niet hoe dit proces er precies uitziet.

Waarschuwing:

Een project aanmelden geeft geen garantie op een aansluiting. Stedin neemt de uiteindelijke beslissing of uw project netcapaciteit en/of prioriteit krijgt.