Gezonde bomen in uw buurt

We zijn zuinig op onze bomen. Ze maken de stad groener en fijner om in te wonen. Daarom controleren we regelmatig hoe het met onze bomen gaat. Soms blijkt dat een boom ziek of dood is. Dan is het nodig om deze boom weg te halen, ook in uw buurt. Zo houden we de omgeving veilig en gezond. 

Op deze pagina leest u waarom dit nodig is en hoe we zorgen voor nieuwe, sterke bomen in uw wijk.

Wat gaat er gebeuren?

In Vreeswijk/De Wiers worden 62 zieke of dode bomen verwijderd. Een deel van deze bomen is van Rijkswaterstaat. Daarvan vallen 10 onder de kapvergunning. Voordat deze bomen verwijderd mogen worden, vraagt de gemeente eerst een omgevingsvergunning aan. Dode bomen mogen zonder vergunning weggehaald worden. 

We willen 62 nieuwe bomen terugplanten in de wijk voor het einde van 2027 . Dat gebeurt zoveel mogelijk op de oude plek. Als dat niet lukt, zoeken we een andere goede plek in de buurt. Voor de herplant van de bomen aan de Irenestraat zijn we nog in overleg met Hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden. Deze worden waarschijnlijk meegenomen in het project Sterke Lekdijk.

U ontvangt kort voor het weghalen van de bomen nog een bericht met meer informatie en de planning van de werkzaamheden.

Om welke bomen gaat het?

Op de kaarten hieronder ziet u welke bomen verwijderd worden. 

Of bekijk hieronder per straat:

  • Welke bomen worden verwijderd.
  • Waarom ze worden verwijderd.
  • Of er een kapvergunning wordt aangevraagd. U kunt bezwaar maken als er een kapvergunning nodig is.

  • Bomen die verwijderd worden: 1 zomereik (Quercus robur) en 1 gewone es (Fraxinus excelsior Westhofs Glorie).
  • Reden: zeer slechte conditie, aan het afsterven, grote zwavelzwam aan stamvoet met inrotting, matige aantasting essentaksterfte, slechte verwachting voor de toekomst.
  • Nieuwe bomen: ja, een fladderiep (Ulmus laevis) en een zoete kers (Prunus avium) op dezelfde plek.
  • Kapvergunning: ja.

  • Bomen die verwijderd worden: 1 Hollandse iep (Ulmus hollandica Groeneveld) en 1 gewone es (Fraxinus excelsior).
  • Reden: inrotting in stamvoet over een breedte van 60 cm, verhoogde kans op windworp, zware aantasting door essentaksterfte. Staat bij scouting-gebouw.
  • Nieuwe bomen: ja, een fladderiep (Ulmus laevis) op dezelfde plek en een zwarte els (Alnus glutinosa) op een andere plek.
  • Kapvergunning: ja.

  • Boom die verwijderd wordt: 1 zilveresdoorn (Acer saccharinum Pyramidale).
  • Reden: rondom de stam zit platte tonderzwam. De stam is rondom aangetast en klinkt op meerdere plekken hol. 
  • Nieuwe boom: ja, een zilveresdoorn op dezelfde plek (Acer saccharinum Pyramidale).
  • Kapvergunning: ja.

  • Boom die verwijderd wordt: 1 Amerikaanse es (Fraxinus americana).
  • Reden: stamvoet rondom aangetast door houtrot.
  • Nieuwe boom: ja, een Spaanse aak op dezelfde plek (Acer campestre).
  • Kapvergunning: ja.

  • Bomen die verwijderd worden: 14 goudessen (Fraxinus excelsior Jaspidea).
  • Reden: zware aantasting door essentaksterfte, reuzenzwam, groeit scheef richting de weg, holten in de stam, rotting door ruige weerschijnzwam, slechte verwachting voor de toekomst.
  • Nieuwe bomen: ja, 4 zoete kersen (Prunus avium), 3 fladderiepen (Ulmus leavis), 3 zachte berken (Betula pubescens), 3 gewone esdoorns (Acer pseudoplatanus Atropurpureum) en 1 goudes (Fraxinus excelsior Jaspidea) op dezelfde plek.
  • Kapvergunning: ja.

  • Boom die verwijderd wordt: 1 sierappel (Malus sieboldii).
  • Reden: zware stamschade met inrotting en verhoogde kans op stambreuk.
  • Nieuwe boom: ja, een sierappel op dezelfde plek (Malus sieboldii).
  • Kapvergunning: ja.

  • Boom die verwijderd wordt: 1 treures (Fraxinus excelsior Pendula).
  • Reden: zware aantasting essentaksterfte zonder kans op herstel, geen verwachting voor de toekomst.
  • Nieuwe boom: ja, een bruine treurbeuk op dezelfde plek (Fagus sylvatica Purpurea Pendula).
  • Kapvergunning: ja.

  • Bomen die verwijderd worden: 2 witte paardenkastanjes (Aesculus hippocastanum), 1 gewone esdoorn (Acer pseudoplatanus Leopoldii) en 1 hartbladige els (Alnus cordata).
  • Reden: kastanjebloedingsziekte, flinke stam- en kroonschade, rotting en afsterving.
  • Nieuwe bomen: ja, een ruwe berk (Betula pendula), een zoete kers (Prunus avium), een winterlinde (Tilia cordata Greenspire) en een hartbladige els (Alnus cordata) op dezelfde plek.
  • Kapvergunning: voor de paardenkastanjes wel, voor de esdoorn en de hartbladige els niet.

  • Bomen die verwijderd worden: 10 gewone essen (Fraxinus excelsior Westhofs Glorie) en 3 zilveresdoorns (Acer saccharinum Pyramidale).
  • Reden: zware aantasting door essentaksterfte, stam klinkt hol, meerdere zwammen op de stam, groot risico op stambreuk, bloedingen op stam, slechte verwachting voor de toekomst, boom is dood.
  • Nieuwe bomen: ja, 2 fladderiepen (Ulmus laevis), een Amerikaanse tulpenboom (Liriodendron tulipiferum), 3 gewone esdoorns (Acer pseudoplatanus), een Noorse roodbladige esdoorn (Acer platanoides Faassen s Black), een winterlinde (Tilia cordata), een zilveresdoorn (Acer saccharinum Pyramidale), een zwarte els (Alnus glutinosa), een gele acacia (Robinia pseudoacacia Frisia) en een zoete kers (Prunus avium) op dezelfde plek en een zwarte els (Alnus glutinosa) op een andere plek.
  • Kapvergunning: ja, behalve voor 1 es.

  • Boom die verwijderd wordt: 1 gewone es (Fraxinus excelsior).
  • Reden: zwaar aangetast door de essentaksterfte, geen herstel.
  • Nieuwe boom: ja, een Japanse sierkers op dezelfde plek (Prunus Accolade).
  • Kapvergunning: ja.

  • Boom die verwijderd wordt: 1 Hollandse linde (Tilia vulgaris).
  • Reden: afstervende boom met grof dood hout op schoolplein.
  • Nieuwe boom: ja, een Hollandse linde op dezelfde plek (Tilia vulgaris).
  • Kapvergunning: ja.

  • Bomen die verwijderd worden: 5 grauwe abelen (Populus canescens), 7 gewone essen (Fraxinus excelsior en Fraxinus excelsior Westhofs Glorie) en 1 Japanse wilde appel (Malus floribunda).
  • Reden: mechanisch overbelast, grof dood hout, zware aantasting door essentaksterfte, scheve boom met schade, slechte verwachting voor de toekomst.
  • Nieuwe bomen: ja, een gewone esdoorn (Acer pseudoplatanus), een zwarte den (Betula pendula), een hartbladige els (Alnus cordata), 5 schietwilgen (Salix alba), een zwarte els (Alnus glutinosa), een zwarte den (Pinus nigra), een zoete kers (Prunus avium), een haagbeuk (Carpinus betulus) en een Japanse wilde appel (Malus floribunda) op dezelfde plek.
  • Kapvergunning: ja.

  • Boom die verwijderd wordt: 5 Italiaanse populieren (Populus nigra Vereecken).
  • Reden: meerdere scheuren in de stam, klinkt met kloppen hol, mechanisch overbelast met kans op afbreken, boom is afgestorven.
  • Nieuwe boom: ja, een fladderiep (Ulmus laevis), 2 sierkersen (Prunus avium Landscape Bloom), een hartbladige els (Alnus cordata) en een Italiaanse populier (Populus nigra Vereecken) op dezelfde plek.
  • Kapvergunning: voor 4 bomen wel, voor 1 niet.

  • Boom die verwijderd wordt: 1 Amerikaanse es (Fraxinus americana Skyline).
  • Reden: stuk gewaaid, onherstelbaar.
  • Nieuwe boom: ja, een Mongoolse linde op dezelfde plek (Tilia mongolica Buda).
  • Kapvergunning: ja.

  • Boom die verwijderd wordt: 1 Amerikaanse es (Fraxinus americana).
  • Reden: schade en rotting in de stam, boom klinkt hol.
  • Nieuwe boom: ja, een fladderiep op dezelfde plek (Ulmus laevis).
  • Kapvergunning: ja.

Waarom is dit nodig?

We willen dat bomen in de stad gezond en veilig zijn. Daarom controleren we elke boom in Nieuwegein eens in de 3 jaar. Tijdens zo'n controle kijken we of een boom nog sterk genoeg is en geen risico vormt, bijvoorbeeld bij harde wind of storm. Als een boom er ziek of zwak uitziet, gaan we hem vanaf dat moment elk jaar extra goed bekijken. In veel gevallen kunnen we met onderhoud of verzorging zorgen dat de boom veilig blijft staan. Lukt dat niet, dan plaatsen we de boom op de lijst van bomen die we helaas moeten weghalen. Alleen als het echt niet anders kan, nemen we zo'n besluit.

We begrijpen dat het weghalen van bomen effect kan hebben op de omgeving. Daarom informeren we u op tijd en leggen we uit waarom we dit doen. We kiezen voor bomen die passen bij de omgeving én zorgen voor meer variatie. Zo blijft het groen in uw buurt toekomstbestendig en minder vatbaar voor ziektes. 

Lees meer over boomziekten en plagen

Vervolg

Na dit buurtbericht vraagt de gemeente een omgevingsvergunning aan voor het kappen van de gemeentelijke bomen en de bomen van Rijkswaterstaat. Zodra de vergunning is verleend, wordt dit gepubliceerd in het Gemeenteblad(Verwijst naar een externe website). Buurtbewoners en belanghebbenden kunnen dan eventueel bezwaar maken via gemeente@nieuwegein.nl(Verwijst naar een e-mailadres), ter attentie van het college van burgemeester en wethouders. Tegen het kappen van bomen zonder vergunning kunt u geen bezwaar maken. 

Wilt u op de hoogte blijven van bekendmakingen van de gemeente? Meld u dan aan bij Berichten over uw Buurt(Verwijst naar een externe website).